Femeia de azi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeia de azi

Discutii despre moda, familie, beauty, sanatate, casa, gradina..etc
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 4 greseli pe care le fac femeile la medic

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
ioanaa2
O fata super
O fata super
ioanaa2


Mesaje : 118
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : jud arad loc iratos

4 greseli pe care le fac femeile la medic Empty
MesajSubiect: 4 greseli pe care le fac femeile la medic   4 greseli pe care le fac femeile la medic I_icon_minitimeDum Apr 18, 2010 4:18 am

* 1. Femeile nu pun medicilor intrebari

Faptul ca se afla in cabinetul medical pune pacienta in situatia unui copil, iar medicul in situatia de parinte.
Solutia: Luati mereu pe cineva care sa puna intrebarile pe care va este teama sa le puneti.

Daca mergeți singura la medic, psihologii va sfatuiesc: spuneti-i medicului: Imi dau seama ca nu am cunostintele dumneavoastra medicale, dar acest lucru nu mi se pare logic. Imi puteti explica mai detaliat?

* 2. Femeile au tendinta de a face cercetari excesive

Conform studiilor efectuate, femeile cauta mai frecvent informatii despre sanatate pe Internet.

In urma unui sondaj 69 % dintre femei au spus ca au cautat pe Internet informatii despre o anumita boala sau problema medicala, fata de numai 58 % dintre barbati, care au facut acelasi lucru.
Desi faptul ca faceti cercetari este un lucru bun, medicii cred ca pacientele tind sa devina coplesite de ceea ce citesc.
Este mai probabil ca femeile sa vina la cabinet cu multe pagini deja printate de pe Internet, convinse fiind ca au tot felul de boli.

Solutia: Unii expertii va recomanda ca daca faceti cercetari pe Internet sa scrieti cele mai importante aspecte care va intereseaza decat sa veniti cu maldarul de hartii la medic. Astfel puteti avea cu medicul o discutie axata pe lucrurile care va intereseaza.

* 3. Femeile nu-si dau seama ca barbatii nu le iau in serios

Mai multe studii au aratat ca problemele medicale ale femeilor sunt mai adesea interpretate ca reactii emotionale sau vaicareli.
Ar trebui sa va dati seama cand medicul nu va ia in serios, spun medicii. Nu cred ca ati vrea sa mergeti la un medic care spune Lasa draguta ca nu este chiar asa de rau precum spui.

Solutia: In momentul in care medicul face o astfel de remarca, ar trebui sa spuneti: Cred ca aici se incheie consultatia si sa parasiti cabinetul.

* 4. Femeile isi interpreteaza singure simptomele pe care le au

Medicii au vazut asta foarte des deja: in loc de a-i spune medicului cum se simt, ele isi spun parerea despre ce inseamna simptomele lor, ceea ce le expune riscurilor din punctul de vedere al sanatatii.

De exemplu, medicii au vazut femei care avusesera un atac de cord, dar le spuneau medicilor ca probabil este doar o indigestie. Acest lucru poate fi periculos daca sunteti la urgenta din cauza unui atac de cord. Nu ati vrea sa induceti medicul in eroare, fiindca astfel va puneti sanatatea si viata in pericol.

Solutia: Prezentati doar faptele si lasati medicul sa le interpreteze. Va fi timp pentru intrebari dupa aceea daca credeti ca diagnosticul este gresit.
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

4 greseli pe care le fac femeile la medic Empty
MesajSubiect: Re: 4 greseli pe care le fac femeile la medic   4 greseli pe care le fac femeile la medic I_icon_minitimeLun Apr 19, 2010 4:06 am

interesantt
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




4 greseli pe care le fac femeile la medic Empty
MesajSubiect: Re: 4 greseli pe care le fac femeile la medic   4 greseli pe care le fac femeile la medic I_icon_minitimeLun Apr 19, 2010 3:35 pm

Mareee adevar.
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

4 greseli pe care le fac femeile la medic Empty
MesajSubiect: Re: 4 greseli pe care le fac femeile la medic   4 greseli pe care le fac femeile la medic I_icon_minitimeMar Apr 20, 2010 12:35 am

Foarte bun articolul, Ioana! Adevărat!
Sus In jos
Continut sponsorizat





4 greseli pe care le fac femeile la medic Empty
MesajSubiect: Re: 4 greseli pe care le fac femeile la medic   4 greseli pe care le fac femeile la medic I_icon_minitime

Sus In jos
 
4 greseli pe care le fac femeile la medic
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Femeile sunt discriminate la locul de munca?
» Femeile sunt foarte buni negociatori
» Alimente care starnesc pasiunea:
» E-urile de care trebuie sa te feresti
» Care este culoarea voastra preferata?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femeia de azi :: Prima categorie :: Femeia moderna :: Sanatate-
Mergi direct la: