Femeia de azi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeia de azi

Discutii despre moda, familie, beauty, sanatate, casa, gradina..etc
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Sutul in fund si pasul inainte - ce faci cand esti concediat

In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Sutul in fund si pasul inainte - ce faci cand esti concediat Empty
MesajSubiect: Sutul in fund si pasul inainte - ce faci cand esti concediat   Sutul in fund si pasul inainte - ce faci cand esti concediat I_icon_minitimeVin Apr 16, 2010 7:33 pm

Uneori, iti poti da seama din timp ca jobul tau se clatina. De fapt, mai intotdeauna poti, dar asta e alta problema. Stiu ca nimeni nu are chef sa stea sa se gandeasca "Ce ma fac daca maine sunt dat afara?", asa ca, de multe ori, semnalele care iti arata ca nu-i a bine pot fi ignorate complet.

Si ce faci daca acest lucru ti s-a intamplat chiar azi? Dincolo de faptul ca probabil te vei duce sa te imbeti de suparare, ceea ce-i perfect normal, trebuie sa iei masuri urgente. Poti sa scapi mai repede din aceasta situatie si sa ai chiar niste avantaje neasteptate.

- Ia-ti cateva zile in care sa nu te gandesti la nimic. Daca momentul concedierii te-a gasit cu niste economii din care sa poti trai o perioada, poti sa-ti permiti si sa te relaxezi un pic, pentru a reincepe lupta cu forte proaspete.

- Fii atent daca ai fost concediat pe motiv intemeiat. In caz contrar, ai dreptul sa primesti trei salarii compensatorii. Rezolva orice conflict cu seful pe cale amiabila. Nu uita ca va trebui sa treci in CV ultimul loc in care ai lucrat si ca vei avea nevoie de cineva care sa-ti dea referinte bune.

- Si, daca tot veni vorba, incearca sa tragi niste invataturi de pe urma acestei concedieri. Si gandeste-te si la cum vei intoarce situatia in favoarea ta atunci cand te vei prezenta la un interviu pentru un nou job.

- In timpul liber pe care ti-l acorzi, gandeste-te daca nu cumva ti-ai dorit sa te reorientezi profesional si acum ai ocazia s-o faci. Daca simti ca nu-ti mai doresti sa lucrezi in domeniul in care ai lucrat pana acum, intereseaza-te de cursurile gratuite care sunt oferite somerilor. Stiu ca nu vrei sa te gandesti la tine ca la un somer, dar, pana la gasirea unui alt job, cam asta e realitatea.

- Daca te grabesti, pune-ti imediat CV-ul pe mai multe situri de profil. Sa fie cat mai complet, iar criteriile de cautare sa fie foarte clare, ca sa nu te trezesti ca primesti o multime de anunturi care nu te intereseaza.
- Nu ignora nici anunturile din ziar. Acestea au avantajul ca poti avea mai repede contact cu firma respectiva. Ai, cel putin, posibilitatea sa suni si sa afli daca ai primit sau nu jobul pentru care ai aplicat si nu astepti cu saptamanile un raspuns.

- Recalculeaza-ti bugetul. Notiunea de "buget de austeritate" este arhicunoscuta si cam asta va fi si situatia bugetului tau pentru o perioada. Nu uita ca la sfarsitul lunii nu-ti mai intra nimic pe card si taie toate cheltuielile inutile. Viitorul tau job nu trebuie sa te gaseasca inglodat in datorii inutile.

- Schimba-ti imaginea. Deschide o revista de business si incearca sa te gandesti daca imaginea ta se aseamana cat de cat cu cea a tinerilor de succes prezentati in paginile acelei publicatii. Asta nu inseamna sa nu mai fii tu insuti, sau sa cheltuiesti multi bani pe haine, acestea sunt prejudecati. Insa o freza ridicola, un costum de prost-gust si un aer demodat iti pot afecta credibilitatea la viitoarele interviuri. In limita bugetului, incearca sa schimbi aceste aspecte.

- Ai de ales intre a-ti plange de mila si a gandi pozitiv. Stiu ca suntem bombardati si sufocati cu mesaje legate de gandirea pozitiva, dar trebuie sa recunosti ca e singura solutie. Daca esti optimist si sigur pe tine, sansele tale de succes sporesc considerabil.
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

Sutul in fund si pasul inainte - ce faci cand esti concediat Empty
MesajSubiect: Re: Sutul in fund si pasul inainte - ce faci cand esti concediat   Sutul in fund si pasul inainte - ce faci cand esti concediat I_icon_minitimeSam Apr 17, 2010 5:17 am

nu stiu nu am fostt si niki nu imi doresc
Sus In jos
 
Sutul in fund si pasul inainte - ce faci cand esti concediat
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Semne ca nu esti respectat la serviciu
» Cum faci fata unei sedinte neanuntate?
» Când şi cum să folosim antibioticele
» Cand arhitectii se joaca - Disneylandul viitorului
» Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femeia de azi :: Prima categorie :: Femeia moderna :: Cariera-
Mergi direct la: