Femeia de azi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeia de azi

Discutii despre moda, familie, beauty, sanatate, casa, gradina..etc
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog?

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
ioanaa2
O fata super
O fata super
ioanaa2


Mesaje : 118
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : jud arad loc iratos

Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? Empty
MesajSubiect: Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog?   Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? I_icon_minitimeMier Apr 14, 2010 3:07 am

- Daca se constata o lipsa a menstruatiei (amenoree) sau menstruatie foarte neregulata.

- Atunci cand secretia vaginala isi schimba culoarea (devine galbuie, maronie etc), consistenta, cantitatea sau mirosul, este momentul sa iei masuri si sa te duci la medic. Daca aceasta schimbare este insotita si de mancarimi sau iritatie, problema este cu atat mai grava.

- Daca sangerarea vaginala este anormala, daca in afara menstruatiei, intervin si alte sangerari este recomandat sa mergi la ginecologie.

- Cand doresti sa iti incepe viata sexuala este indicat sa ceri si sfatul unui medic ginecolog in ceea ce priveste metodele contraceptive potrivite varstei si cazului tau.

- Dupa inceperea activitatii sexuale este necesara o vizita la medicul ginecolog la cel mult 6 luni de la inceperea relatiilor sexuale, bineinteles nu este nici o problema daca decizi sa ii ceri sfatul si mai devreme.

- Un alt motiv care determina tinerele femei sa ajunga la ginecolog este dorinta de informare in privinta metodelor de contraceptie, precum si stabilirea acelora potrivite tinerei femei care solicita acest lucru. Stabilirea se face pe baza unor teste recomandate de doctor.

- Pentru controlul ginecologic de rutina de 2 ori pe an (cel putin 1 data pe an) , precum si efectuarea testului Papa-Nicolau (care este recomandat femeilor cu activitate sexuala de 2 ori pe an).

- Cand ramane insarcinata

- Insa din pacate, cel mai frecvent motiv pentru care tinerele si nu numai, ajung la medic de specialitate este atunci cand apar si problemele de sanatate in zona genitala.
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog?   Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? I_icon_minitimeMier Apr 14, 2010 4:33 pm

Prima vizită la ginecolog am făcut-o înainte de nuntă ... înainte de începerea vieţii sexuale, pt un sfat în ceea ce priveau anticoncepţionalele... După am tot fost la ginecolog...
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog?   Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? I_icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 6:54 pm

paii eu zicc ca trebuie sa mergem macaar pe la 14 ani la ginecologg cu fetele asteaaa eu am fostt pe llaa 14 tot cam asa
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog?   Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? I_icon_minitimeVin Apr 16, 2010 1:15 am

Eu abia la 22...
Sus In jos
ioanaa2
O fata super
O fata super
ioanaa2


Mesaje : 118
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : jud arad loc iratos

Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog?   Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? I_icon_minitimeVin Apr 16, 2010 3:28 am

eu prima data mam dus la genecolog cind am ramas insarcinata cu adi iar de atunci o data pe an merg si inclusiv imi fac testul pap
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog?   Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? I_icon_minitimeSam Apr 17, 2010 4:51 am

daa si eu trebuie s ami-l facc testul pp
Sus In jos
briana19
O fata super
O fata super
briana19


Mesaje : 41
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 33
Localizare : arad

Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog?   Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? I_icon_minitimeDum Apr 18, 2010 2:34 am

parerea mea e ca trebuie sa ergem de cand avem ciclu,apoi cand incepem viata sexuala si cand suntem insarcinate+o data pe an ptr analize de rutina
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog?   Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? I_icon_minitimeLun Apr 19, 2010 4:08 am

da asa ee alee
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog?   Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? I_icon_minitimeLun Apr 19, 2010 3:36 pm

Si eu trebuie sa-mi fac testul pp.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog?   Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog? I_icon_minitime

Sus In jos
 
Cand trebuie o tanara femeie sa faca o vizita la ginecolog?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
»  Madonna mereu tanara – afla secretul ei!
» Ce nu trebuie sa tolereze parintii
» E-urile de care trebuie sa te feresti
» Când şi cum să folosim antibioticele
» Cand arhitectii se joaca - Disneylandul viitorului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femeia de azi :: Prima categorie :: Femeia moderna :: Sanatate-
Mergi direct la: