Femeia de azi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeia de azi

Discutii despre moda, familie, beauty, sanatate, casa, gradina..etc
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Sugestii pentru planificarea hranei

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Sugestii pentru planificarea hranei Empty
MesajSubiect: Sugestii pentru planificarea hranei   Sugestii pentru planificarea hranei I_icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 11:48 pm

*Folosiţi cerealele ca hrană în fiecare zi. Trebuie să avem zilnic 2 varietăţi de cereale. Grâul este una - prin pâine, dar este necesară şi a doua, de exemplu orez, porumb, ovăz, etc. Pâinea să fie neagră, integrală sau graham.

*Folosiţi zilnic legume şi zarzavaturi - 3-5 porţii pe zi .Cel puţin o porţie din acestea să fie bogată în vitamina C, 2-3 porţii să fie legume cu frunze verzi sau legume galbene, bogate în beta-caroten.

*Folosiţi zilnic o salată proaspătă. Aceasta aduce vitamine şi minerale, e săracă în calorii şi bogată în fibre. Este deosebit de benefic pentru organism să se mănânce salata (sau o parte din ea) înaintea primului fel de mâncare datorită alcalinităţii pe care o produce şi o menţine în organism, dacă este consumată în acest moment, chiar dacă după aceea se consumă alimente mai acide. (Se cunoaşte faptul că aciditatea favorizează apariţia bolilor; cu excepţia legumelor, majoritatea alimentelor sunt acide).

*Folosiţi alimente cu efect benefic complementar (de ex. fierul dintr-o reţetă pe bază de linte sau soia se asimilează mai bine de către corp, dacă la aceeaşi masă se consumă o salată bogată în vitamina C).

*Folosiţi fructe din belşug, cel puţin două proaspete pe zi, restul pot fi din compot, gem sau fructe uscate.

*Folosiţi leguminoase de 5 ori pe săptămână cel puţin (ideal este a le folosi zilnic, la una din mese) pentru aportul lor de proteine (soia, fasole, mazăre, linte, năut, bob).

*Aveţi în vedere efectul anotimpului - supa este de preferat când afară este frig, iar pepenele verde când afară este cald.

*Acordaţi atenţia necesară mesei de dimineaţă. Toţi membrii familiei vor avea mai mult randament în munca, dacă vor mânca bine dimineaţa. Pentru a beneficia de aceasta, trebuie să o pregătiţi cu o seară înainte.

*Gătiţi puţin şi de calitate (pentru 1-2 zile).

*Limitaţi deserturile dulci (cu glucide din categoria celor simple) la 2-3 pe săptămână. In rest, folosiţi fructe.
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Sugestii pentru planificarea hranei Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii pentru planificarea hranei   Sugestii pentru planificarea hranei I_icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 11:53 pm

Nu pare atât de greu, nu-i aşa fetelor?
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

Sugestii pentru planificarea hranei Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii pentru planificarea hranei   Sugestii pentru planificarea hranei I_icon_minitimeSam Apr 17, 2010 4:49 am

nu e ecreu dar cateodata nu indeplinim ce ni se spune
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Sugestii pentru planificarea hranei Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii pentru planificarea hranei   Sugestii pentru planificarea hranei I_icon_minitimeSam Apr 17, 2010 8:43 pm

Nu pare aşa greu, cred că cu muuuultă voinţă am putea mânca mai sănătos.... dar .... voinţa lipseşte, în cazul meu de exemplu.... Offf, şi tentaţia aşa de mare cu dulciurile ... Înainte de a rămâne însărcinată mâncam multe dulciuri, apoi am încercat să le înlocuiesc cu fructe, acum mai "păcătuiesc" din când în când cu câte o prăjitură ...
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

Sugestii pentru planificarea hranei Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii pentru planificarea hranei   Sugestii pentru planificarea hranei I_icon_minitimeLun Apr 19, 2010 4:12 am

nu stiu ce sa ziccarr fii okk intradevarr
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sugestii pentru planificarea hranei Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii pentru planificarea hranei   Sugestii pentru planificarea hranei I_icon_minitimeLun Apr 19, 2010 3:33 pm

Hmmm, eu am noroc ca nu ma omor cu dulciurile fetelor, mai bine pap un fruct sau o leguma proaspata.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sugestii pentru planificarea hranei Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii pentru planificarea hranei   Sugestii pentru planificarea hranei I_icon_minitime

Sus In jos
 
Sugestii pentru planificarea hranei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sugestii pentru evitarea riscurilor folosirii imprudente a cosmeticelor
» Albume pentru voi
» 10 sfaturi pentru a-ti face un CV mai bun
» Torturi pentru nunta
» Aur pentru Romania la Jocurile Olimpice!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femeia de azi :: Prima categorie :: Femeia moderna :: Sanatate-
Mergi direct la: