Femeia de azi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeia de azi

Discutii despre moda, familie, beauty, sanatate, casa, gradina..etc
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ Empty
MesajSubiect: CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ   CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ I_icon_minitimeMar Apr 13, 2010 4:12 pm

3 morcovi, 3 rădăcini pătrunjel, 1 ţelină mică, 2 leg. ştevie, 2-3 leg. lobodă - combinată, roşie şi verde, 1 ceapă, 1 ling. ulei, 1 l-ţă sare

Se pregătesc legumele. Se curăţă, se spală. Morcovii şi pătrunjelul se taie rondele, iar ţelina cubuleţe. Ceapa se toacă mărunt. Pregătite astfel, legumele se pun în oala în care se va face ciorba şi se călesc 2-3 minute împreună cu uleiul, amestecându-se bine. Apoi se toarnă deasupra 21 apă clocotită şi se lasă ciorba să fiarbă încet. Intre timp, separat, se cufundă ştevia 1 minut în apă clocotită şi se scoate imediat. Se scurge bine de zeamă şi se toacă mărunt cu cuţitul. De asemenea, se toacă şi frunzele de lobodă (crude). Cam la 20 de minute după ce ciorba a început să clocotească, se adaugă ştevia şi loboda, uleiul, sarea şi se acreşte după dorinţă. Se mai lasă să dea 1 clocot, apoi se opreşte focul.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ Empty
MesajSubiect: Re: CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ   CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ I_icon_minitimeMar Apr 13, 2010 4:39 pm

Eu nu ma am cu ciorbitele :((, astazi am sa fac ciorbitza de fasole boabe.
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ Empty
MesajSubiect: Re: CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ   CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ I_icon_minitimeSam Apr 17, 2010 5:07 am

mie nu imi place steviaa
Sus In jos
diana
O fata super
O fata super
diana


Mesaje : 33
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 44
Localizare : sibiu

CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ Empty
MesajSubiect: Re: CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ   CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ I_icon_minitimeMier Apr 21, 2010 2:27 pm

mie ciorbele de verdeturi imi plac foarte mult CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ 210278 asa ca o sa incerc si reteta ta flory
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ Empty
MesajSubiect: Re: CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ   CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ I_icon_minitimeMier Apr 21, 2010 11:58 pm

Si mie imi plac ciorbitele de verdeturi, o sa incerc si eu Flori, numai ca sotu' tot timpul imi zice "Asta ii mai buna ca cealalta" CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ 381762
Sus In jos
ana
O fata super
O fata super
ana


Mesaje : 21
Data de inscriere : 11/04/2010

CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ Empty
MesajSubiect: Re: CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ   CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ I_icon_minitimeMar Mai 11, 2010 7:50 pm

da asa e si sotul meu de ce nu ai facuto si pe cealallta ca pe aceasta CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ 240351
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ Empty
MesajSubiect: Re: CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ   CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ I_icon_minitimeMar Mai 11, 2010 7:54 pm

Barbatii astia Ana, nu avem ce sa le facem!
Sus In jos
pimpi10
O fata super
O fata super
pimpi10


Mesaje : 14
Data de inscriere : 12/07/2010
Varsta : 42
Localizare : romania)

CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ Empty
MesajSubiect: Re: CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ   CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ I_icon_minitimeLun Iul 12, 2010 6:45 pm

la noi nu lipseste supa sau ciorba..
Sus In jos
Continut sponsorizat





CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ Empty
MesajSubiect: Re: CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ   CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ I_icon_minitime

Sus In jos
 
CIORBĂ DE PRIMĂVARĂ
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce sa port in aceasta primavara?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femeia de azi :: Prima categorie :: Diverse :: Retete culinare-
Mergi direct la: