Femeia de azi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeia de azi

Discutii despre moda, familie, beauty, sanatate, casa, gradina..etc
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 RULADA CU CIUPERCI

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

RULADA CU CIUPERCI Empty
MesajSubiect: RULADA CU CIUPERCI   RULADA CU CIUPERCI I_icon_minitimeMar Apr 13, 2010 4:10 pm

Pentru aluat : 400g faina, 2-3 ling. ulei, drojdie cat o nuca, 1 praf sare, apa calda

Pentru umplutura: 300 g ciuperci fierte, 3 cepe, 1 leg. patrunjel verde, 1 ling.ulei

Preparare: Drojdia se dizolva cu sarea in putina apa calduta. Se lasa in asteptare 15 minute. Intr-un castron, se pun faina, uleiul, drojdia dizolvata si se adauga apa cat sa rezulte o coca elastica care se desprinde usor de pe maini. Se framanta bine apoi se lasa la crescut cca 1/2 ora.
Intre timp se pregatesc ciupercile. Se taie feliute foarte subtiri si se fierb 20 minute. Apoi se calesc impreuna cu cepele uleiul si sarea cca 3 minute.
Din coca se intinde apoi o foaie cat tava 3/4 a aragazului. Se asaza foaia in tava si se da la cuptor, la foc mijlociu, incalzit dinainte. Se lasa 5 minute la copt, iar apoi se scoate. Se presara peste foaie ciupercile pregatite si patrunjelul tocat fin. Se ruleaza cu grija. Se da din nou tava la cuptor si se lasa pana se rumeneste usor cca 30 minute.

Aceasta reteta vegetariana de rulada cu ciuperci este potrivita ca aperitiv pentru orice meniu.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




RULADA CU CIUPERCI Empty
MesajSubiect: Re: RULADA CU CIUPERCI   RULADA CU CIUPERCI I_icon_minitimeMar Apr 13, 2010 4:17 pm

Iamiii..vreau si eu , cred ca este foarte gustoasa!
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

RULADA CU CIUPERCI Empty
MesajSubiect: Re: RULADA CU CIUPERCI   RULADA CU CIUPERCI I_icon_minitimeMar Apr 13, 2010 4:23 pm

Sigur,Ana! Îţi garantez că e gustoasă, eu am păpat la o prietenă... de când zic c-o să fac şi eu, poate zilele acestea...
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

RULADA CU CIUPERCI Empty
MesajSubiect: Re: RULADA CU CIUPERCI   RULADA CU CIUPERCI I_icon_minitimeSam Apr 17, 2010 5:08 am

poftaa fetlorr caroara vaa placee ciupercilee
Sus In jos
pimpi10
O fata super
O fata super
pimpi10


Mesaje : 14
Data de inscriere : 12/07/2010
Varsta : 42
Localizare : romania)

RULADA CU CIUPERCI Empty
MesajSubiect: Re: RULADA CU CIUPERCI   RULADA CU CIUPERCI I_icon_minitimeLun Iul 12, 2010 6:43 pm

foarte apetisant...am sa fac si eu....yamy yamy... cheers
Sus In jos
Continut sponsorizat





RULADA CU CIUPERCI Empty
MesajSubiect: Re: RULADA CU CIUPERCI   RULADA CU CIUPERCI I_icon_minitime

Sus In jos
 
RULADA CU CIUPERCI
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ciuperci umplute
» De la ce varsta dati ciuperci la copii?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femeia de azi :: Prima categorie :: Diverse :: Retete culinare-
Mergi direct la: