Femeia de azi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeia de azi

Discutii despre moda, familie, beauty, sanatate, casa, gradina..etc
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? Empty
MesajSubiect: Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea?   Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? I_icon_minitimeMar Apr 13, 2010 3:45 pm

Sănătatea este bunul cel mai de preţ al omului. Afirmaţii de felul acesta se găsesc în înţelepciunea tuturor popoarelor. Cu toţii ne dorim să fim sănătoşi. Dar ce este oare sănătatea? Organizaţia Mondială a Sănătăţii defineşte sănătatea ca fiind nu doar absenţa bolii, ci „o stare de bine fizic, psihic şi social". Biblia ne arată că boala şi moartea sunt cauzate de păcat. Ca să fim sănătoşi, cea dintâi condiţie este să dorim să fim sănătoşi. Pentru aceasta, trebuie să respectăm legile vieţii.

Ştiinţa medicală a ajuns la concluzia că majoritatea bolilor sunt produse în mare parte de un stil de viaţă greşit - ce, cum, când şi cât mănânc, cât de multă mişcare fizică fac, câtă apă beau şi cum mă spăl, cum mă expun la soare, ce fel de aer respir, cât sunt de cumpătat şi cum reuşesc să mă stăpânesc, cât şi cum mă odihnesc şi cum mă raportez la Dumnezeu.

Ce avem de făcut pentru a fi sănătoşi? Să avem grijă ca stilul nostru de viaţă sa fie în beneficiul organismului nostru, nu împotriva lui.

Foarte adesea se dovedeşte ca fiind absolut necesară schimbarea stilului nostru de viaţă, lucru care se poate vedea în sănătatea şi în starea noastră de spirit precară.

Stilul de viaţă sănătos presupune factori esenţiali ce vizează: aerul pe care îl respirăm şi felul cum aerisim casele noastre, cum beneficiem de efectele razelor soarelui, cum ne alimentăm, cum beneficiem de apă, cum ne odihnim, cât de multă mişcare fizică facem, cât de stăpâni pe noi înşine suntem si cum reuşim să menţinem un echilibru în viata noastră, lucru care de altfel, fără ajutor divin, nu ar fi posibil de realizat.

Cum ne putem schimba stilul de viaţă? Prin corectarea deprinderilor greşite din trecut şi iniţierea unor obiceiuri corecte legate de aceste lucruri care ne influenţează global viaţa. De exem­plu: obisnuiam să nu aerisesc camera - de-acum o voi aerisi bine; obisnuiam să plec la serviciu dimineaţa fără să mănânc - de-acum voi servi un mic dejun consistent; obisnuiam să mă culc la ora 12 noaptea şi să mă scol la 9-10 dimineaţa - de-acum mă voi culca la ora 22 şi mă voi scula la ora 6.

- Lipseşte curajul de a demara aceste schimbări? îndrăzniţi!
- Sunteţi puţin încrezători în reuşită?

Fiţi optimişti! Aveţi în vedere că un obicei ne intră în reflex dupa cel mult trei săptămâni de practicare. Nu este greu. Merită să incercaţi! Doar primele trei zile sunt grele. Restul merge de la sine.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? Empty
MesajSubiect: Re: Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea?   Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? I_icon_minitimeMar Apr 13, 2010 3:49 pm

Sanatate sa avem, ca restul le facem noi cum putem, daca nu suntem sanatosi nu avem nimik.
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? Empty
MesajSubiect: Re: Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea?   Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? I_icon_minitimeMar Apr 13, 2010 3:59 pm

Aşa e, anamaria, dar ca să fim sănătoşi trebuie să respectăm nişte legi,nu? Aşa cum sunt şi legile în circulaţie, sau în alte domenii...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? Empty
MesajSubiect: Re: Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea?   Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? I_icon_minitimeMar Apr 13, 2010 4:08 pm

Ai mare dreptate Flori.
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? Empty
MesajSubiect: Re: Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea?   Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? I_icon_minitimeSam Apr 17, 2010 4:58 am

sa ne ajute bunul d-zeu sa fim sanatosi asa ee ca ne descurcam noi cumva si depinde si de noi cum ne protejamm
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? Empty
MesajSubiect: Re: Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea?   Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? I_icon_minitimeSam Apr 17, 2010 8:12 pm

Eu merg pe principiul următor: Mai bine să previi decât să tratezi.... Depinde de noi dacă aşteptăm să ne îmbolnăvim şi apoi facem schimbări în stilul de viaţă, dar s-ar putea să fie prea târziu... Mai bine să încercăm a ne alimenta corect, a face mişcare, a renunţa la obiceiurile nesănătoase ....înainte de a ne îmbolnăvi...
Sus In jos
ioanaa2
O fata super
O fata super
ioanaa2


Mesaje : 118
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : jud arad loc iratos

Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? Empty
MesajSubiect: Re: Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea?   Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? I_icon_minitimeDum Apr 18, 2010 4:30 am

ai mare dreptate floriii mai bn prevenim decit sa tratam
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? Empty
MesajSubiect: Re: Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea?   Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? I_icon_minitimeLun Apr 19, 2010 4:01 am

da asa e dar din ce cumparamm jumatate poate si mai mult sunt chimicalee
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? Empty
MesajSubiect: Re: Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea?   Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? I_icon_minitimeLun Apr 19, 2010 2:57 pm

Din pacate asa este Mery, nu mai mancam nimik sanatos.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? Empty
MesajSubiect: Re: Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea?   Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? I_icon_minitimeLun Apr 19, 2010 11:49 pm

Cu totii aveti mare dreptate. Prevenirea ar trebui sa fie pe primul loc. Asa se spune: Pana la varsta de 30 ani noi batem joc de sanatatea noastra, iar peste 30 sanatatea bate joc de noi!!! Asa este? E dureros dar foarte adevarat. Din pacate la noi in Romania din cauza lipsei de bani nu poate multe lume sa-si consume suplimente nutritive , asa, numai preventiv. In occident deja e altfel. Dar daca stam si ne gandim , cand ne-mbolnavim si lipsim de la serviciu seful se uita frumos si cu intelegere la noi? Ah !!! Daca sunt dintre voi sau cunoasteti persoane care vor sa cunoasca produsele Forever eu sunt deschisa. In spatele meu stau medici, persoane cu succes care au ajutat pe multi oameni. Si eu.
Va astept cu intrebari!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? Empty
MesajSubiect: Re: Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea?   Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea? I_icon_minitime

Sus In jos
 
Sănătatea - darul cel mai de preţ... Cum o pot avea?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Calculatorul şi sănătatea
» Oferte pentru frumusetea ta la un pret avantajos!
» Tot confortul de care ai nevoie in casa la un pret redus!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femeia de azi :: Prima categorie :: Femeia moderna :: Sanatate-
Mergi direct la: