Femeia de azi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeia de azi

Discutii despre moda, familie, beauty, sanatate, casa, gradina..etc
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Carnea de miel, cu bune si cu rele

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Carnea de miel, cu bune si cu rele Empty
MesajSubiect: Carnea de miel, cu bune si cu rele   Carnea de miel, cu bune si cu rele I_icon_minitimeMar Apr 20, 2010 4:38 pm

Foarte apreciata in perioada Sarbatorilor de Paste, carnea de miel trebuie savurata, dar cu masura. La fel ca iedul, mielul face parte din categoria carnii rosii, fiind o sursa bogata si sanatoasa de proteine, atat timp cat este consumata cu moderatie.
Beneficii

Datorita continutului nutritional, carnea de miel este un bun aliat impotriva starilor de astenie, are efecte benefice pentru subponderali si anemici si se pare ca revigoreaza sistemul reproducator, ajutand totodata la buna functionare a tractului gastrointestinal. Carnea de miel contine cantitati insemnate de fier si de seleniu, precum si vitaminele B12 si B3, care ofera protectie organismului, intarind sistemul nervos si nu numai. Este o carne bogata in potasiu, fosfor si zinc, dar contine si acid folic, calciu si vitamina E, toate de mare ajutor sistemului imunitar.
De tinut minte

*
Evita sa prajesti carnea de miel! Se recomanda s-o gatesti sanatos si s-o consumi cu legume, in niciun caz cu paine sau cartofi - mai ales daca sunt prajiti.
* Cand alegi mielul, ai grija sa nu aiba sub 8-9 kg! Cu cat este mai mic, cu atat carnea lui va fi mai greu de digerat si mai bogata in toxine.

Precautii

Avand o concentratie destul de mare de colesterol, carnea de miel nu poate fi consumata de catre oricine. Daca suferi de guta, probleme ale sistemului cardiovascular sau afectiuni ale ficatului si bilei, mananca miel cu moderatie si evita cu orice pret carnea grasa! Si persoanele in varsta trebuie sa limiteze in timp consumul de carne.
------------------------
Retete economice si sanatoase cu carne de miel:

* Drob italienesc
* Pasca moldoveneasca
* Piept de miel umplut
* Tocanita de miel cu spanac si iaurt
* Papricas de miel

Preluare [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Carnea de miel, cu bune si cu rele Empty
MesajSubiect: Re: Carnea de miel, cu bune si cu rele   Carnea de miel, cu bune si cu rele I_icon_minitimeMar Apr 20, 2010 10:57 pm

Foarte bun articolul, Ana! Noi nu prea mâncăm carne de miel, cred că o dată sau de 2 ori pe an ... aşa de poftă ...
Sus In jos
briana19
O fata super
O fata super
briana19


Mesaje : 41
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 33
Localizare : arad

Carnea de miel, cu bune si cu rele Empty
MesajSubiect: Re: Carnea de miel, cu bune si cu rele   Carnea de miel, cu bune si cu rele I_icon_minitimeVin Apr 23, 2010 3:33 am

si mie imi place carnea de miel si bunica mea face ceva in genu tocanita...deja salivez
Sus In jos
ioanaa2
O fata super
O fata super
ioanaa2


Mesaje : 118
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : jud arad loc iratos

Carnea de miel, cu bune si cu rele Empty
MesajSubiect: Re: Carnea de miel, cu bune si cu rele   Carnea de miel, cu bune si cu rele I_icon_minitimeJoi Mai 20, 2010 12:02 am

eu nu maninc carne de mial in niciun caz
nu imi place
Sus In jos
Continut sponsorizat





Carnea de miel, cu bune si cu rele Empty
MesajSubiect: Re: Carnea de miel, cu bune si cu rele   Carnea de miel, cu bune si cu rele I_icon_minitime

Sus In jos
 
Carnea de miel, cu bune si cu rele
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femeia de azi :: Prima categorie :: Femeia moderna :: Sanatate-
Mergi direct la: