Femeia de azi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeia de azi

Discutii despre moda, familie, beauty, sanatate, casa, gradina..etc
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 VARICELE PICIOARELOR

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
ioanaa2
O fata super
O fata super
ioanaa2


Mesaje : 118
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : jud arad loc iratos

VARICELE PICIOARELOR Empty
MesajSubiect: VARICELE PICIOARELOR   VARICELE PICIOARELOR I_icon_minitimeDum Apr 18, 2010 3:48 am

Pentru multi oameni, varicele sunt in primul rand o problema estetica. Insa venele varicoase pot provoca uneori si o senzatie de disconfort si chiar de durere. Tinand cont ca varicele sunt de fapt un semn al unei circulatii deficitare a sangelui, este posibil ca aparitia venelor varicoase sa indice probleme mai grave.

Principalul simptom al varicelor este senzatie de greutatesi durere in picioare.De asemenea, este posibil sa ai si o senzatie dearsura, palpitatie in zona picioarelor sau durere in muschi si umflareagambelor, mai ales a zonei gleznelor.
Si mancarimile in zonele cuvarice sunt un simptom comun. O forma grava de varice de

varicolineAdd Flash Video To Web Page by VideoLightBox.com v1.6

exemplu seprezinta sub forma unor ulceratii in jurul gleznelor si necesita oatentie imediata.

De obicei varicele au o culoare purpuriu inchis sau o nuanta de albastru. Acest lucru se intampla pentru ca acele vene varicoase transporta sange neoxigenat inapoi in inima. Cel mai adesea varicele apar pe partea din spate sau pe interiorul gambelor si arata ca niste vene umflate si rasucite.

Varice - Cauze si tratamente varice.

Cauzele care determina aparitia varicelor sunt variate. Printre acestea se numara varsta, sexul, factori genetici, obezitatea si statul in picioare pentru mult timp. Riscul aparitiei varicelor este mai ridicat la femei pentru ca acestea sufera schimbari hormonale atat in timpul perioadelor menstruale si ale sarcinii cat si in timpul menopauzei. Acesti hormoni contribue la relaxarea venelor si deci la subtierea peretilor venelor, favorizand aparitia varicelor.

Pe de alta parte, si factorii genetici joaca un rol important in aparitia venelor varicoase. Asadar, descendentii unei familii cu antecedente in ceea ce priveste varicele, au sanse mai mari sa sufere de asemenea de varice.

Obezitatea este un alt factor important legat de varice. Surplusul de kilograme exercita o presiune sporita asupra picioarelor si a venelor din picioare, care sunt foarte solicitate. Valvele se deterioreaza si permite sangelui neoxigenat sa ajunga inapoi in inima. Astfel se formeaza mici „balti” de sange, adica varice, care se extind si se inmultesc cu trecerea timpului daca nu sunt luate masuri.
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

VARICELE PICIOARELOR Empty
MesajSubiect: Re: VARICELE PICIOARELOR   VARICELE PICIOARELOR I_icon_minitimeLun Apr 19, 2010 4:07 am

sunt destul de periculoasee
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




VARICELE PICIOARELOR Empty
MesajSubiect: Re: VARICELE PICIOARELOR   VARICELE PICIOARELOR I_icon_minitimeLun Apr 19, 2010 3:06 pm

Da asa stiu si eu, dar si destul de dureroase.
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

VARICELE PICIOARELOR Empty
MesajSubiect: Re: VARICELE PICIOARELOR   VARICELE PICIOARELOR I_icon_minitimeLun Apr 19, 2010 10:09 pm

A avut o prietenă, vai sărăcuţa pe lângă faptul că aveau un aspect groaznic o şi dureau ... S-a operat la Bucureşti, a operat-o un medic arab, apare el foarte des la Otv, nu mai ştiu cum se cheamă, dar îl recunosc dacă îl văd, acum tipa are nişte picioare foarte frumoase ....
Sus In jos
ioanaa2
O fata super
O fata super
ioanaa2


Mesaje : 118
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : jud arad loc iratos

VARICELE PICIOARELOR Empty
MesajSubiect: Re: VARICELE PICIOARELOR   VARICELE PICIOARELOR I_icon_minitimeJoi Mai 20, 2010 12:06 am

da stiu de cine zici i se mai spune si regele varicelor
dar poti te rog sa imi spui cit a costato operatia?
Sus In jos
Continut sponsorizat





VARICELE PICIOARELOR Empty
MesajSubiect: Re: VARICELE PICIOARELOR   VARICELE PICIOARELOR I_icon_minitime

Sus In jos
 
VARICELE PICIOARELOR
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femeia de azi :: Prima categorie :: Femeia moderna :: Sanatate-
Mergi direct la: