Femeia de azi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeia de azi

Discutii despre moda, familie, beauty, sanatate, casa, gradina..etc
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Apele minerale - factor profilactic şi curativ

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Apele minerale - factor profilactic şi curativ Empty
MesajSubiect: Apele minerale - factor profilactic şi curativ   Apele minerale - factor profilactic şi curativ I_icon_minitimeVin Apr 16, 2010 7:23 pm

Apa minerală se deosebeşte de apa potabilă prin compoziţia chimică, temperatură sau grad de radioactivitate. Sunt considerate minerale acele ape care conţin cel puţin 1 g de săruri minerale dizolvate într-un volum de un litru sau cele care conţin gaze cu acţiune farmacologică recunoscută.
Nu orice apă minerală este în acelaşi timp şi apă terapeutică. Pentru a fi considerată apă terapeutică, efectele benefice trebuie atestate experimental şi trebuie să fie confirmate printr-o practică îndelungată.
În România există o serie întreagă de izvoare de ape minerale cu efecte curative dintre cele mai preţioase.
Apele minerale pot fi folosite pe de o parte pentru uz intern sub forma curei interne, iar pe de altă parte pentru uz extern sub forma băilor.

Cura internă
Cura internă are mai multe reguli generale de a căror respectare depinde obţinerea efectelor dorite. Pe cât posibil, apa trebuie băută în stare cât mai proaspătă, preferabil chiar la izvor. Doza de apă prescrisă de medic trebuie băută în înghiţituri mici şi repetate, la 2-3 minute. De regulă apele minerale se consumă la temperatura lor naturală. Orarul administrării dozelor de apă minerală trebuie corelat cu orarul meselor de obicei folosindu-se trei prize pe zi. Prima doză se bea dimineaţa, a doua înaintea mesei de prânz iar a treia înaintea cinei.

Tipuri de ape minerale
Apele minerale din ţara noastră au fost împărţite în mai multe tipuri dintre care cele mai importante sunt următoarele: apele minerale bicarbonatate, clorurate, sulfuroase, carbogazoase şi iodurate.

Efectele apelor bicarbonatate
Apele bicarbonatate au ca efect neutralizarea de scurtă durată a secreţiei acide a stomacului şi limitează activitatea pepsinei. Apele bicarbonatate sunt factori adjuvanţi utili în tratamentul bolii ulceroase. Cele mai apreciate ape minerale din această categorie sunt cele din staţiunile Borsec şi Malnaş.
Apele bicarbonatate sodice au o acţiune de inhibiţie a secreţiei gastrice şi de reducere a activităţii pepsinei, de aceea sunt recomandate în gastritele hiperacide şi boala ulceroasă. Cel mai renumite ape de acest gen sunt la Slănic Moldova şi Covasna.
Apele bicarbonatate calcice şi magneziene au acţiune diferită producând o stimulare a secreţiei stomacului şi crescând semnficativ activitatea pepsinei. Cele mai cunoscute ape de acest fel sunt la Borsec, Bodoc, Poiana Negri, Tuşnad, Şaru Dornei.
Apele minerale bicarbonatate îşi găsesc utilizarea într-o serie întreagă de alte afecţiuni: colite, afecţiuni hepato-biliare, diabet zaharat, afecţiuni alergice.

Efectele apelor clorurate
Apele minerale clorurate au utilitate în afecţiunile stomacului, unele afecţiuni hepatice, în constipaţia cronică, în diabetul zaharat. Între staţiunile cu ape minerale clorate amintim: Băile Herculane, Bazna, Slănic Moldova, Malnaş, Bixad (ape clorurate hipotone sodice), Sângeorz-Băi, Herculane, Slănic Moldova (ape clorurate alcaline sodice).

Efectele apelor sulfurate
Apele minerale sulfurate au gust şi miros neplăcut datorită sulfului şi din această cauză nu sunt folosite ca ape minerale de masă ci doar ca ape medicinale. Cele mai cunoscute sunt apele din staţiunile Călimăneşti, Olăneşti, Mangalia, Govora.
Aceste ape au diverse indicaţii, începând cu afecţiunile gastrice hiper- sau hipoacide şi pancreatitele cronice, colitele şi denutriţia şi terminând cu diabetul zaharat, ateroscleroza, guta, unele intoxicaţii cronice cu metale grele, disfuncţii endocrine şi multe altele.

Apele carbogazoase
Apele carbogazoase se caracterizează prin prezenţa bioxidului de carbon liber în cantitate de cel puţin 1 g la 1 l de apă. Practic, datorită puterii mărite de dizolvare, apele carbogazoase devin mixte: bicarbo-natate, clorurosodice, clorurate.
Cele mai importante indicaţii ale acestor ape sunt pancreatita cronică, gastritele, afecţiunile biliare, ateroscleroza, dislipidemiile,bolile reumatismale şi hipertiroidiile. Dintre staţiunile renumite pentru prezenţa acestor ape amintim: Borsec, Vatra Dornei, Zizin, Covasna, Sângeorz-Băi şi Biborţeni.

Cura externă - băile
Apele carbogazoase se pretează în mod cu totul aparte la cură externă sub forma băilor carbogazoase. Aceste băi au indicaţii în afecţiunile cardiovasculare, endocrine şi nervoase. Cele mai cunoscute staţiuni sunt: Buziaş, Vatra Dornei, Covasna, Lipova şi Borsec.

Apele iodurate
Apele iodurate au un conţinut ridicat de iod. Cele mai însemnate staţiuni cu ape minerale iodurate sunt: Amara, Bălţăteşti şi Bazna. Apele iodurate sunt indicate în afecţiunile cronice inflamatorii, în bolile osteoarticulare cronice, boala Basedow, bolile reumatismale, afecţiuni ginecologice şi dermatologice, în formele moderate de hipertensiune arterială.

Precauţii
Apele minerale nu trebuie să devină un înlocuitor permanent şi nici măcar de lungă durată al apei potabile plate. Administrarea fără discernământ a apelor minerale cu un conţinut înalt de substanţe minerale, poate suprasolicita rinichii şi în timp poate duce la apariţia calculilor. Apele minerale trebuie folosite în cure pe o perioadă determinată la indicaţia medicului balneolog.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Apele minerale - factor profilactic şi curativ Empty
MesajSubiect: Re: Apele minerale - factor profilactic şi curativ   Apele minerale - factor profilactic şi curativ I_icon_minitimeVin Apr 16, 2010 7:28 pm

Eu cand beau apa minerala,imediat ma doare gatul, eu beau apa plata cu lamaie, mai nou bea si sotu' dupa mine.
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

Apele minerale - factor profilactic şi curativ Empty
MesajSubiect: Re: Apele minerale - factor profilactic şi curativ   Apele minerale - factor profilactic şi curativ I_icon_minitimeSam Apr 17, 2010 4:42 am

daa intradevar de la acidd te doare gatul poti face rosu in gat d ela acid ee buna apa plata cu lamaie si la cure si laa imuntate
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Apele minerale - factor profilactic şi curativ Empty
MesajSubiect: Re: Apele minerale - factor profilactic şi curativ   Apele minerale - factor profilactic şi curativ I_icon_minitimeSam Apr 17, 2010 7:22 pm

În articol se pune accent pe rolul substanţelor minerale din apa minerală în tratarea unor boli, am şi precizat că aceasta nu trebuie să devină un înlocuitor permanent şi nici măcar de lungă durată al apei potabile plate... Eu cred că nu are legătură roşul în gât aşa mult cu acidul, mai repede cu cât de rece e apa pe care o bei...
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

Apele minerale - factor profilactic şi curativ Empty
MesajSubiect: Re: Apele minerale - factor profilactic şi curativ   Apele minerale - factor profilactic şi curativ I_icon_minitimeLun Apr 19, 2010 4:15 am

acidul flory irita gatulll
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Apele minerale - factor profilactic şi curativ Empty
MesajSubiect: Re: Apele minerale - factor profilactic şi curativ   Apele minerale - factor profilactic şi curativ I_icon_minitimeLun Apr 19, 2010 3:11 pm

Am observat ca in articol scrie "Apele minerale trebuie folosite în cure pe o perioadă determinată la indicaţia medicului balneolog," dar noi oamenii nu tinem cont de asta din pacate, si bem apa minerala ca pe apa plata.
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Apele minerale - factor profilactic şi curativ Empty
MesajSubiect: Re: Apele minerale - factor profilactic şi curativ   Apele minerale - factor profilactic şi curativ I_icon_minitimeMar Apr 20, 2010 12:40 am

Şi cu sucurile acidulate cum rămâne? Offf, mulţi folosesc (uneori şi eu) şi pe lângă acid au şi atâţia coloranţi ... Buuuuun şi repet - nu vreau să intru în polemici - am publicat articolul nu pentru a susţine să consumăm apă minerală în loc de plată ci pentru a ne informa despre valoarea curativă a apei minerale ....
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Apele minerale - factor profilactic şi curativ Empty
MesajSubiect: Re: Apele minerale - factor profilactic şi curativ   Apele minerale - factor profilactic şi curativ I_icon_minitimeMar Apr 20, 2010 2:39 am

Eu te-a,m inteles perfect, numai ca eu de la acid fac rosu in gat, nu conteaza ca este apa minerala sau ca este suc...daca e acid ii dezastru, dar pe langa asta apele minerale au si beneficii.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Apele minerale - factor profilactic şi curativ Empty
MesajSubiect: Re: Apele minerale - factor profilactic şi curativ   Apele minerale - factor profilactic şi curativ I_icon_minitimeMar Apr 20, 2010 3:10 am

Flori este foarte bun articolul, este bine sa stim ca apa minerala face bine organismului.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Apele minerale - factor profilactic şi curativ Empty
MesajSubiect: Re: Apele minerale - factor profilactic şi curativ   Apele minerale - factor profilactic şi curativ I_icon_minitime

Sus In jos
 
Apele minerale - factor profilactic şi curativ
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femeia de azi :: Prima categorie :: Femeia moderna :: Sanatate-
Mergi direct la: