Femeia de azi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeia de azi

Discutii despre moda, familie, beauty, sanatate, casa, gradina..etc
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Crizele sentimentale

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Crizele sentimentale Empty
MesajSubiect: Crizele sentimentale   Crizele sentimentale I_icon_minitimeVin Apr 16, 2010 1:34 am

“Criza sentimentală este specifică nouă oamenilor şi probabil că fiecare dintre noi a traversat cel puţin o astfel de criză. Criza sentimentală poate fi mai profundă sau mai puţin profundă, în funcţie de vârstă, momentul în care a avut loc şi implicaţiile emoţionale”, a explicat Cristina Fülöp, psihoterapeut în cadrul Clinicii Academica.

Criza sentimentală nu se manifestă strict la nivel psihic, ea având şi manifestări fizice. Simptomele fizice ale crizei sentimentale sunt: tulburarea de atenţie, tulburarea de memorie, scăderea tonusului, instalarea stării de oboseală şi de iritabilitate.

Criza sentimentală poate rezulta dintr-o supărare bruscă: pierderea slujbei, diagnosticarea cu o anumită boală, pierderea partenerului sau pur şi simplu pierderea unui obiect drag. Criza sentimentală mai poate apărea şi în urma unei situaţii persistente de stres în cuplu, situaţie care se finalizează prin despărţirea de partener.

Criza sentimentală nu ţine cont de vârstă sau de sex. Ea este resimţită în aceeaşi măsură de femei şi de bărbaţi, de persoane de 18 ani sau de 50 de ani. Singura diferenţă este dată de modul în care reacţionăm în faţa unei astfel de crize: ne mascăm suferinţa sau o exprimăm făţiş, vorbim despre problema noastră cu un psihoterapeut, ne închidem în noi, ne lansăm într-o nouă relaţie pentru a ne pansa rănile sau refuzăm cu încăpăţânare orice tentativă de refacere a vieţii sentimentale.

Criza sentimentală poate fi depăşită dacă persoana care o experimentează trece de starea de negare şi acceptă ideea că are nevoie de ajutor din afară, atât din partea prietenilor apropiaţi sau a familiei cât şi din partea unui psihoterapeut.

Criza sentimentală ne afectează sănătatea
Criza sentimentală ne afectează pe mai multe planuri: ne afectează relaţionarea cu cei din jur, ne deteriorează încrederea în propria persoană şi în calităţile noastre, ne face să fim hiperemotivi şi să experimentăm diverse simptome fizice. Printre simptomele care însoţesc o criză sentimentală se numără: tulburările de memorie, tulburările de concentrare, izbucnirea în plâns atunci când ne înfuriem sau chiar fără un motiv aparent, experimentarea unor atacuri de panică, precipitarea respiraţiei şi creşterea ritmului cardiac.

Stadiile crizei sentimentale
Criza sentimentală se manifestă prin mai multe stadii. La început, victima unei astfel de crize se află în starea de negare, apoi încearcă să uite de experienţa din trecut aruncându-se în alte activităţi sau relaţii care să îi ocupe gândurile şi timpul. Într-un final, acesta realizează că are nevoie să vorbească despre evenimentul care a declanşat criza sentimentală. În astfel de situaţii, deşi ajutorul prietenilor şi a familiei sunt utile, acesta nu este suficient. În astfel de situaţii este important să se apeleze la sfatului unui psihoterapeut, deoarece psihoterapeutul este singura persoană obiectivă care îi poate acorda pacientului o altă perspectivă asupra problemei prin care acesta trece.

“Depăşirea crizei sentimentale se face prin încercarea de ocupare a timpului şi a minţii cu alte lucruri. Persoanele care au suferit o pierdere şi a cum se află în plină criză sentimentală trebuie să ştie că la ieşirea dintr-o relaţie fiecare dintre noi se confruntă cu o perioadă de doliu la fel ca la pierderea efectivă a cuiva drag”, a afirmat psihoterapeutul Cristina Fülöp, din cadrul Clinicii Academica.

Depăşirea crizei sentimentale se face mult mai uşor cu ajutorul unui psihoterapeut. Demersul psihoterapeutic este unul de echipă în care cel mai mare efort îl face cel aflat în faţa psihologului. El este cel care, în primă fază, realizează că are o problemă şi că are nevoie de ajutor de specialitate pentru a o depăşi.

“Psihoterapia înseamnă muncă de echipă în care ajutorul este dat de către psihoterapeut prin faptul că arată o altă perspectivă a lucrurilor. Suntem obişnuiţi să vedem, să gândim, să simţim într-un anumit fel. Psihologul ne arată o altă perspectivă prin care putem privi realitatea”, a explicat psihoterapeutul Clinicii Academica.
Sus In jos
ioanaa2
O fata super
O fata super
ioanaa2


Mesaje : 118
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : jud arad loc iratos

Crizele sentimentale Empty
MesajSubiect: Re: Crizele sentimentale   Crizele sentimentale I_icon_minitimeVin Apr 16, 2010 4:08 am

da si eu am facut o data o criza din asta din cauza geloziei
am fost mai geloasa la inceputul relatiei cu sotul meu
dar bn ca a trecut
asa cred si eu ca fiecare are momente din astea
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

Crizele sentimentale Empty
MesajSubiect: Re: Crizele sentimentale   Crizele sentimentale I_icon_minitimeSam Apr 17, 2010 5:01 am

crizee minore mai fac si euu
Sus In jos
ioanaa2
O fata super
O fata super
ioanaa2


Mesaje : 118
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : jud arad loc iratos

Crizele sentimentale Empty
MesajSubiect: Re: Crizele sentimentale   Crizele sentimentale I_icon_minitimeDum Apr 18, 2010 4:39 am

acum nu mai pot face ca nul vad dar citeodata mai aduce miiduta si indoiala in mintea mea mai ma intreb eu citeodata daca e cuminte pe unde eee
apoi imi trece
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Crizele sentimentale Empty
MesajSubiect: Re: Crizele sentimentale   Crizele sentimentale I_icon_minitimeLun Iul 12, 2010 4:24 pm

Sincer...crizele astea sunt cele mai urate....mai rau este cand nu ai puterea sa treci peste....durere Crizele sentimentale 728550
Sus In jos
mihaela78
O fata super
O fata super



Mesaje : 3
Data de inscriere : 17/04/2012

Crizele sentimentale Empty
MesajSubiect: Comedie 2012   Crizele sentimentale I_icon_minitimeDum Mai 27, 2012 10:09 pm

Pentru un pic de relaxare in cuplu, filmul cititi pe CineForum despre Pregateste-te ca Vine , iar trailerul mi se pare foarte haios - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .Cred ca trebuie sa vad in familie filmul acesta neaparat si joaca numai actrite cunoscute .Din trailer nu mi se pare nimic fortat ci intamplari firesti pe care le-au trait toti proaspetii parinti.Abia astept sa-l vad, ca apare exact de 1 iunie.
Sus In jos
iuliastefan
O fata super
O fata super



Mesaje : 6
Data de inscriere : 17/04/2012

Crizele sentimentale Empty
MesajSubiect: Re: Crizele sentimentale   Crizele sentimentale I_icon_minitimeDum Mai 27, 2012 10:11 pm

Am vazut si eu trailerul si ma duc oricum la film, k joaca actrita mea preferata Cameron Diaz si genul asta de comedie i se potriveste manusa ei.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Crizele sentimentale Empty
MesajSubiect: Re: Crizele sentimentale   Crizele sentimentale I_icon_minitime

Sus In jos
 
Crizele sentimentale
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femeia de azi :: Prima categorie :: Femeia moderna :: Cuplu&Familie-
Mergi direct la: