Femeia de azi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeia de azi

Discutii despre moda, familie, beauty, sanatate, casa, gradina..etc
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Vergeturile, teroarea femeilor

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
ioanaa2
O fata super
O fata super
ioanaa2


Mesaje : 118
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : jud arad loc iratos

Vergeturile, teroarea femeilor Empty
MesajSubiect: Vergeturile, teroarea femeilor   Vergeturile, teroarea femeilor I_icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 11:23 pm

La fel ca si celulita, vergeturile fac obiectul cosmarurilor femeilor. Partea proasta este ca o data ce ti-au "invadat" corpul nu mai poti scapa de ele. Singura solutie este lupta permanenta contra lor. Cele mai bune rezultate reprezinta o imbunatatire a aspectului lor.

Vergeturile sunt un fel de cicatrici permanente cauzate de hormonii care au efect direct asupra elastinei din piele. De vina pentru aparitia lor sunt schimbarile hormonale. Aceste schimbari pot aparea de la sarcina, crestere sau scadere in greutate, pubertate, cauze ereditare, stres sau pe fond nervos.

Perioadele in care hormoni tai sunt pusi la incercare pot duce la aparitia vergeturilor.

Vargeturile apar pe abdomen, sub buric, pe coapse si sani.

Ca orice cicatrice, ele nu se vor vindeca de la sine. Elastina "rupta" din cauza schimbarilor hormonale nu se va reface de-a lungul timpului. Totusi, datorita anumitor procedee aspectul lor poate fi imbunatatit.

Cresterea in greutate nu este o cauza directa, dar poate duce la formarea vergeturilor, doar daca iti afecteaza in mod direct hormonii.

Daca nu esti afectata de aceasta problema si simti nevoia de a preveni ulterioare neplaceri, poti vorbi cu un dermatolog despre acest subiect. De regula, pentru prevenire, se pot folosi creme cu retinol sau cu alfa-hydroxy acizi.

Cremele cumparate nu sunt, insa, o garantie a imbunatatirii aspectului pielii. Unele femei constata o imbunatatire vizibila a situatiei chiar de la primele aplicari, in schimb altele au nevoie de mai multa perseverenta. Pana sa dai fuga la farmacie, poti incerca cateva metode naturiste:

- O metoda simpla si eficienta este aplicarea uleiului de lavanda pe suprafata afectata, de trei ori pe zi.

- Gelul de aloe vera aplicat direct pe vergeturi le va uniformiza culoarea, pentru ca in timp sa le faca sa se retraga.

- Prepara o mixtura din sapte picaturi de ulei de lavanda, cateva picaturi de ulei de musetel si o lingurita de mixtura de uleiuri (avocado, migdale dulci si ulei de jojoba). Maseaza amestecul pe zona afectata.

- Include legume verzi, rosii, ficat si lactate in meniul tau zilnic.

- Mananca seminte si nuci care contin zinc. Efectul lor asupra vergeturilor este garantat.

- Pune intr-un blender o jumatate de ceasca de ulei de masline, un sfert de ceasca de aloe vera, lichidul din 6 capsule de Vitamina E si lichidul din 4 capsule de Vitamina A. Pune amestecul intr-un recipient si lasa-l la frigider. Aplica mixtura in locurile afectate.

- Uleiul esential este si el un inamic al vergeturilor.

- Maseaza zonele cu vergeturi cu un scrub de caise. Masajul poate elimina liniile gradual. Scrubul il obtii din caise si malai.

- Untul de cacao este benefic in tratament. Se aplica de doua ori pe zi.
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Vergeturile, teroarea femeilor Empty
MesajSubiect: Re: Vergeturile, teroarea femeilor   Vergeturile, teroarea femeilor I_icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 11:32 pm

Din păcate, mi-au rămas ceva vergeturi după naştere pe burtică...
Sus In jos
ioanaa2
O fata super
O fata super
ioanaa2


Mesaje : 118
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : jud arad loc iratos

Vergeturile, teroarea femeilor Empty
MesajSubiect: Re: Vergeturile, teroarea femeilor   Vergeturile, teroarea femeilor I_icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 11:36 pm

mie miau ramas mai multe
o sa incerc si eu cite ceva din ce scr mai sus dar din cite stiu dupa ce devin albe nu mai scapi de ele
acum eu stiu?
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Vergeturile, teroarea femeilor Empty
MesajSubiect: Re: Vergeturile, teroarea femeilor   Vergeturile, teroarea femeilor I_icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 11:39 pm

Trebuie să avem şi noi "semne" că suntem mămici, nu???
Sus In jos
ioanaa2
O fata super
O fata super
ioanaa2


Mesaje : 118
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : jud arad loc iratos

Vergeturile, teroarea femeilor Empty
MesajSubiect: Re: Vergeturile, teroarea femeilor   Vergeturile, teroarea femeilor I_icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 11:43 pm

PAI DA ASA EEE
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

Vergeturile, teroarea femeilor Empty
MesajSubiect: Re: Vergeturile, teroarea femeilor   Vergeturile, teroarea femeilor I_icon_minitimeSam Apr 17, 2010 4:50 am

si eu am si nu avem c eface asta eee vorba voastra suntem mamicii si asta conteaza sa fim sanatoase
Sus In jos
ioanaa2
O fata super
O fata super
ioanaa2


Mesaje : 118
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : jud arad loc iratos

Vergeturile, teroarea femeilor Empty
MesajSubiect: Re: Vergeturile, teroarea femeilor   Vergeturile, teroarea femeilor I_icon_minitimeJoi Mai 20, 2010 12:08 am

da fetelor asa este
ca doar nu mai avem 18 ani
Sus In jos
Continut sponsorizat





Vergeturile, teroarea femeilor Empty
MesajSubiect: Re: Vergeturile, teroarea femeilor   Vergeturile, teroarea femeilor I_icon_minitime

Sus In jos
 
Vergeturile, teroarea femeilor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» ziua de nastere a femeilor de pe forumul femeia de azi

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femeia de azi :: Prima categorie :: Femeia moderna :: Sanatate-
Mergi direct la: