Femeia de azi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeia de azi

Discutii despre moda, familie, beauty, sanatate, casa, gradina..etc
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje Empty
MesajSubiect: Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje   Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje I_icon_minitimeDum Apr 25, 2010 2:50 am

În copilărie, părinţii şi profesorii ne spuneau că „este urât să mesteci gumă”. Lucrurile s-au schimbat şi acum putem vedea la televizor cum tineri zâmbitori, cu dinţii de un alb imaculat ne recomandă să folosim cu încredere guma de mestecat, pentru că ajută la prevenirea cariilor.
Un scenariu care ne reţine adesea atenţia la televizor arată o mulţime de oameni aşteptând la rând, cuminţi şi cu periuţele în mână, pentru a se spăla pe dinţi. Cei care au ales guma de mestecat fără zahăr trec veseli mai departe, economisind timpul şi afişând în acelaşi timp un zâmbet strălucitor. Din acest scenariu ar trebui să înţelegem că efectul gumei de mestecat este similar cu al periuţei de dinţi în menţinerea igienei orale. Totuşi medicii dentişti ştiu că indicaţiile gumei de mestecat sunt limitate, iar folosirea ei timp îndelungat este mai mult dăunătoare decât binefăcătoare.
Mestecarea gumei fără zahăr are efecte preventive prin stimularea secreţiei de salivă, care curăţă dinţii (îi „spală” de resturile alimentare microscopice care aderă la smalţ).
În lipsa unei cantităţi suficiente de salivă, se observă adesea o „explozie” de carii dentare. Pentru o secreţie salivară eficientă, guma trebuie mestecată timp de 10-15 minute.
Pe lângă efectul de spălare, saliva mai are capacitatea de a neutraliza aciditatea cauzată de microbii din cavitatea bucală şi conţine o substanţă numită „lizozim”, care opreşte creşterea şi înmulţirea microbilor.
De reţinut este faptul că, pentru a avea efecte benefice în profilaxia dentară, guma de mestecat nu trebuie să conţină zahăr. Zahărul prezent în cavitatea bucală este practic hrana microbilor care demineralizează smalţul şi produc cariile. Dacă folosiţi o gumă de mestecat cu zahăr, atunci ea ar trebui utilizată aproximativ 20 de minute, timp în care zahărul a fost înghiţit, iar saliva, stimulată săcureţe resturile rămase pe dinţi.
Anumite studii au arătat că introducerea unei substanţe numite xylitol în guma de mestecat are un efect foarte bun în prevenirea bolilor dentare, ba chiar stimulează remineralizarea unor mici leziuni ale smalţului. O astfel de gumă de mestecat ar trebui folosită timp de aproximativ 5 minute, după masă.
Timpul cât mestecăm guma este adesea neglijat, însă efectele pe termen lung pot fi grave. Utilizarea gumei timp îndelungat poate cauza probleme ale articulaţiei temporomandibulare şi oboseala muşchilor care mobilizează mandibula, iar uneori pot apărea chiar dureri de cap. În plus, dacă mestecăm fără întrerupere gumă, fluxul salivar este permanent mai mare, ca şi cum am mânca. De aceea, calităţile salivei vor scădea, ea devenind mai diluată şi având efecte antibacteriene mai reduse.
De aceea se recomandă să folosim guma de mestecat doar în situaţiile în care nu putem folosi mijloacele consacrate de igienă dentară: periuţa, pasta şi apa de gură. Dacă alegem să mestecăm gumă, atunci să folosim un produs fără zahăr şi să aruncăm guma la coşul de gunoi dupa 5, 10 sau maxim 15 minute de utilizare. Fiecare lucru din jurul nostru trebuie folosit cu discernământ şi în scopul de a ne păstra starea de bine.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje Empty
MesajSubiect: Re: Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje   Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje I_icon_minitimeDum Apr 25, 2010 2:28 pm

Imi place articolul, ii de folos, bravooo Flori!!!
Sus In jos
ioanaa2
O fata super
O fata super
ioanaa2


Mesaje : 118
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : jud arad loc iratos

Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje Empty
MesajSubiect: Re: Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje   Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje I_icon_minitimeDum Apr 25, 2010 3:42 pm

eu cind eram la lucru mestecam in fiecare zi guma ca altfel ma plictiseam
dar acum nu nu mai mai am timp ca nu ma plictisesc deloc Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje 642948
Sus In jos
flori82
MODERATOR
MODERATOR
flori82


Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Teleorman

Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje Empty
MesajSubiect: Re: Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje   Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje I_icon_minitimeDum Apr 25, 2010 9:31 pm

Eu mestec gumă doar în cazuri rare, pentru împrospătarea respiraţiei şi pt curăţarea danturii,când nu am altă variantă de a mă spăla pe dinţi... Nu vreau să fac o regulă din a mesteca gumă, nu-mi face bine la stomac...
Sus In jos
mery.mary
O fata super
O fata super
mery.mary


Mesaje : 135
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 38
Localizare : timisoara

Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje Empty
MesajSubiect: Re: Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje   Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje I_icon_minitimeLun Mai 10, 2010 4:52 am

euu mestecc gumaa mai tot timpulll pentru respiratieee
Sus In jos
Continut sponsorizat





Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje Empty
MesajSubiect: Re: Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje   Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje I_icon_minitime

Sus In jos
 
Guma de mestecat - avantaje şi dezavantaje
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Femeia de azi :: Prima categorie :: Femeia moderna :: Sanatate-
Mergi direct la: